Stolica Toskanii, Florencja, założona została przez Etrusków. Już w czasach Cesarstwa Rzymskiego stała się ośrodkiem rzemiosła i handlu, stopniowo jej ranga rosła, zaś okres największego rozkwitu przeżywała za czasów Medyceuszy. Stała się wtedy prawdziwą potęgą gospodarczą i kulturalną. Ten złoty dla miasta okres rozpoczął się w XV w.


To tutaj tworzyli Giotto, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Dante Alighieri. Bogate florenckie rody były prawdziwymi mecenasami sztuki i nie szczędziły środków na finansowanie działalności artystycznej. Dzięki temu Florencja jest prawdziwym klejnotem architektury, można tutaj także podziwiać arcydzieła malarstwa i rzeźby.
Zabytki we Florencji przesiąknięte są duchem renesansu. Zwiedzanie zazwyczaj rozpoczyna się od Piazza del Duomo, na którym znajduje się wspaniała Katedra Santa Maria del Fiore, górująca nad miastem i widoczna niemal z każdego jego punktu. Posiada największą od czasów Panteonu kopułę i trzecią co do wielkości nawę - po Bazylice św. Piotra w Rzymie i Katedrze św. Pawła w Londynie. Jej budowa trwała niemal 150 lat. Stojące obok baptysterium, starsze od Katedry, znane jest z brązowych drzwi, zdobionych płaskorzeźbami Pisana i Ghibertiego. Nieopodal wznosi się 82-metrowa dzwonnica zaprojektowana przez Giotta, znana jako "florencka lilia z kamienia".


Inne zabytki we Florencji to liczne kościoły, pałace możnych, mosty, a wśród nich słynny Ponte Vecchio - Most Złotników, symbol miasta, na którym do dzisiaj handluje się biżuterią.


Jak zwiedzać miasto? Pomocny będzie przewodnik po Florencji, w którym znajdziemy wszystkie ważne informacje. W dobrze opracowanej publikacji będą umieszczone nie tylko wskazówki dotyczące zwiedzania, godzin otwarcia poszczególnych obiektów i ceny biletów, ale również noclegów czy też restauracji.
Dobry przewodnik pozwoli nam przygotować się dobrze do podróży.